Filiz Nurullah

         Filiz Nurullah, yalnız Türk güreş tarihinin değil, dünya güreş tarihinin en iri ve en kuvvetli pehlivanlarından biridir.

         Kendisi 145 okka (175 kg) gelmekte idi. Boyu da 2 m 18 cm idi. O’da Deliormanlıdır. Şumnu yakınlarında arkadaşı olan Koca Yusuf’un köyünün yanındaki bir köyde doğmuştur. Koca Yusuf’la aynı yaştadır. Ve hayatında sadece ona yenilmiştir.

         Bu dev cüsseli pehlivan Paris’e de Koca Yusuf’la beraber gitmiştir. Aşağıda yer alan sakalsız fotoğrafını da Paris’te çektirmiştir.

         Filiz Nurullah’ta Paris’e güreşmek için gitmiş bulunuyordu. Fakat oradaki organizatörler onu “ insanüstü” ilan etmişler ve kendisini turnuvalara sokmamışlardır. Filiz Nurullah’ta bunun üzerine Paris’te birkaç tane özel güreş yapmış ve karşısına çıkan pehlivanları kelimenin tam anlamı ile silindir gibi ezerek yenmiş ve memlekete dönmüştür.

         Bununla beraber başka organizatörler daha sonra da onu Avrupa’ya götürerek çeşitli şehirlerde güreştirmişlerdir.

         Filiz Nurullah bunların hepsini ve bu arada cüssesi kendisine yakın bulunan Rus çarı üçüncü Aleksandr’ın pehlivanı Romanof’u da perişan etmek suretiyle yenmeğe muvaffak olmuştur.

         Filiz Nurullah’ın Rumeli’de olsun, İstanbul’da olsun pek çok güreşleri vardır. Mütareke devrine kadar ilerlemiş yaşına rağmen o zamanlar Ramazan aylarında Taksim’de kurulan çadırda Avrupa’dan getirilen birçok pehlivanla alaturka güreşler yapmış, bunların hepsini de kazanmıştır. Güreştiği pehlivanlar arasında o sıralarda dünyaca tanınmış büyük Macar şampiyonu Çaya ile güreşirken çektirmiş olduğu bir fotoğrafı da bulunmaktadır. Çaya’nın bu fotoğrafta Filiz Nurullah’ın ancak göğsüne kadar gelebildiği görülmektedir.

         Filiz Nurullah’tan sonra en iri Türk pehlivanı Sultan Abdülaziz’in “Paşa” diye andığı ve gene Deliorman’lı bulunan Makarnacı Hüseyin Pehlivan’dır.

         Makarnacı’nın boyunu bilmiyoruz ama 135 okka (164 Kg) geldiğini biliyoruz. Güreş meraklısı Osmanlı padişahı onu İstanbul’a getirmiş ve başpehlivanı Kel Aliço ile huzurunda güreştirmiştir.

            

                                                           Filiz Nurullah                                                                Filiz Nurullah Ve Kara Osman

Reklamlar
Bu yazı DEMİR KUŞAKLI CİHAN PEHLİVANLARI içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

7 Responses to Filiz Nurullah

 1. NACİ TAŞYÜREK dedi ki:

  EYVALLAH KARDEŞ BU YAZIN GÜZEL SÜPER EMEGİNE SAGLIK

 2. özkan dedi ki:

  çok güzel olmuş geliştirilmeli sadeçe tek kaynaktan etkileninip yazılmış bende amatörce araştıma yapıyorum.bu belgelerin orjinal halini kopyalıyıp gönderirseniz memnun olurum.özellikle fotolar arzuederseniz bendekileri gönderirim

 3. Mahmut Naci dedi ki:

  Merhabalar,
  Hani Derler “-Atın Ahmağı Rahvan,Adamın Ahmağı Pehlivan Olur!”…
  Zannediyorum ve İnanıyorum-Lazlar bir tekerleme bulmuşlar ya,-öğleden sonra,normal insan zekasına düşeriz-ki;o zamanın Pehlivanı bile,şimdiki Entelektüel dediğimiz kişilerin bile fevkinde bir yapıya,kültüre sahiplerdi.Neden?
  Memleketi en üst derecede temsil etmek için,sorumluluklarını en azami şekilde yerine getiriyorlardı,ki;Gittikleri Memleketlerde Görevlerini Sınırları zorlayan olağanüstü bir gayretle yapıyorlardı,mütemadiyen rakiplerini yeniyorlardı.
  Yine,bunların bir kuşak sonrası Pehlivanı Olan Kurtdereli Mehmet “Ecnebi ile güreşirken,arkamda Milletimin Varlığını Düşünürüm-Onun İzzet ve Şerefini Payimal Ettirmemeği-“der…
  O zamanın Pehlivanı Böyle İdi,Varın Siz Beyefendilerini,Alimlerini,…Düşünün!

 4. Hakan Filiz dedi ki:

  Filiz Nurullah bnım buyuk dedelerımden biri ben de onun gbi güreşçiyim benım dedem olsun amcalarım olsun onlarda gureşçi aynı şekılde hepiimiz onun gibi uzun boylu ve cusselıyız bazı sıtelerde kendını bılmez 3 4 arkadaş soy adı benzerlığinden olsa gerek fazla atıyolarlar onlara burdan seslenıyorum yalanla bır yere varılmaz.Bende Filiz Nurullah dedemle gurur duyuyorum. herkese ıyı gunalr dılıyorum…

  • zehra güneş dedi ki:

   benımde buyuk dedelerımden mıs fılzı nurullah hatta evde forografları var 🙂 akraba olma ıhrımalımız nedır 😀

  • rıdvan dedi ki:

   yalanla iman bir kalpte bulunmaz bahri filiz senin neyin oluyor cesaretin varsa beni ara

 5. husnu hasçelik dedi ki:

  Torun lari olsun olmasinlar nekadar ovunsek azdir bizler onlain efsaneleri ile gurur duyuyoruz ve de gurur duyacagiz. Allah onlardan razi olsun yapabiliyorsa avrupa boyle guresci cikarabilmisler mi? Onun icin grekoromen i icat etmisler.ama simdi pehlivan cikaramiyoruz o baska halbuki spor bakani tam ve bol destegiyle pehlivan gureslerine onem verse ornegn yagli guresler ligi kurulsa ne guzel olur. Husnu hasçelik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s